11 sierpnia 2021
La Palma - Santa Cruz de la Palma

Najbardziej na zachód wysunięta Wyspa Kanaryjska ; La Palma . Zwana tez " la isla bonita"(piekna wyspa ). I tak jest , już z samolotu widać ,że jest dużo zieleńsza od pozostałych wysp . Niewielkie lotnisko otaczają, tak charakterystyczne dla La Palmy plantacje bananów . W tym poście chciałabym skupić się nie na samej wyspie, tylko jej stolicy Santa Cruz de la Palma . Dla mnie to chyba najpiękniejsza stolica Wysp, zupełnie nie spodziewałam się takiej perełki.
 

Miasto liczy tylko około 15 tys mieszkańców , ma kształt amfiteatru, z jednej strony otacza je ocean , z drugiej góry , miasto rośnie do góry , spacerowanie po nim to ciagle wchodzenie w górę lub w dół. Zalozone w 1493 przez A. F. de Lugo. Nazwa pochodzi od drewnianego krzyża ( la cruz) wbitego w ziemie na znak podboju tych ziem przez Hiszpanow. Przez dlugi czas byla jednym z najwazniejszych portow , do ktorego zawilaly statku plynace do Ameryki Poludniowej , temu wlasnie miasto zawdzięcza swój rozwój i bogactwo . Dobra passa miasta skończyła sie w połowie XVII wieku , kiedy to Teneryfa zaczęła odgrywać znaczącą role w handlu miedzy kontynentami. W miescie jest mnostwo zabytkow renesansowych , barokowych i neoklasycznych .Czasem przypomina Lisbonę , czasem Seville i chyba nigdzie indziej nie widzialam tak pieknych drewnianych balkonow jak te przy nadmorskim , a raczej nadoceanicznym pasażu. Oczywiscie jak wszystkie nadmorskie miasta ,Santa C de la Palma, było nawiedzane i niszczone przez piratow.

Wszyszystkim ,ktorzy pojawia sie tu w okolicy lipca/ sierpnia polecam uczestnictwo w świętach Bajada de la Virgen de la Nieve ( Matka Boska Śnieżna ). Raz na 5 lat pielgrzymi z calej wyspy przynoszą z pobliskiego santktuarium relikwie swojej patronki i przez kilka dni odbywają się huczne święta , tance , przedstawienia ; do najsłynniejszych należy Danza de los Enanos (taniec karlow).

GALERIA

​​​​​​​ZOBACZ RÓWNIEŻ

AL SUR

Blog o języku i kulturze

krajów obszaru hiszpańskojęzycznego

E: portavoz.o@gmail.com 
  T: +48 609474409

E: portavoz.o@gmail.com    |    T: +48 609474409