20 lutego 2023
Extremadura cd

Ekstremadura ,to piekne , male miasteczka o historycznym znaczeniu , idealne miejsca na spokojny weekend w przepięknej scenerii .
 

Trujillo , moj numer jeden , piekne polozone na wzgórzu, otoczone sredniowiecznymi murami miasteczko . Miejsce z ktorego pochodzilo wielu konkwiskadorow , najslynniejsi to Francisco Pizarro , którego ogromny konny pomnik znajduje się na Plaza Mayor , drugi to Francisco de Orellana ,odkrywca Amazonii. Mam niechętny stosunek do Konkwisty ,ale tez staram się zrozumieć historyczny kontekst tamtych czasów , według hiszpańskiego prawa tamtej epoki cały majątek dziedziczył najstarszy syn , reszta dzieci musiała sama szukac innych źródeł utrzymania . Trujillo niezwykle urokliwe na pierwszy rzut oka całkowicie średniowieczne miasteczko, kryje w swoim środku fasady pięknych renesansowych palacow, większość niestety nieudostępniana zwiedzającym . Warto wspomnieć, ze jedna z części "Gry o tron" była kręcona w Extremadurze, większości w Trujillo , który stanowi naturalna sceneria dla średniowiecznych historii.

 

Guadalupe
Położone w górach malutkie miasteczko, wpisane na listę Unesco , słynne z niezwykłego klasztoru ,sanktuarium Matki Boskiej , drugie po Santiago de Compostela najważniejsze pielgrzymkowe miejsce w Hiszpanii . W XIII wieku ukazała się tutaj Matka Boska ,żeby uczcić to miejsce zbudowano niewiele kapliczke ,która na przestrzeni wiekow przekształcała się w ogromny klasztor, w którym odnajdziemy prawie wszystkie możliwe style , dominują jednak elementy gotyckie ,renesansowe i mudejar. W środku zachwyca niezwykła kolekcja dziel Zurbarana , kilka obrazow El Greco i Goi ( w środku niestety nie można robić zdjęć ). Kult Matki Boskiej z Guadalupe rozpowszechnił się dużo bardziej w Ameryce Lacinskiej, szczególnie w Meksyku,warto jednak pamiętać, że jego początki wywodzą się z Extremadury.

 

Yuste
Oddalony od cywilizacji, powstały w XV wieku klasztor , w którym Cesarz i jednocześnie król Hiszpanii Karol V zdecydował się w 1557 w samotnosci spędzić ostatnie lata swego życia. Miejsce niezwykle, krystaliczne ,tak spokojne ,ze słychać bicie własnego serca .

GALERIA

​​​​​​​ZOBACZ RÓWNIEŻ

AL SUR

Blog o języku i kulturze

krajów obszaru hiszpańskojęzycznego

E: portavoz.o@gmail.com 
  T: +48 609474409

E: portavoz.o@gmail.com    |    T: +48 609474409