18 lutego 2023
Extremadura odc 1. 
Juz prawie tydzien w hiszpanskiej Extremadurze i ciagle brak mi czasu i odpowiedich slow ,żeby coś napisac. Estremadura , trochę zapomniany i niedoceniany region na południowy zachód od Madrytu, graniczący z Portugalia i na południu z Andaluzja .

Jeśli chodzi o pochodzenie nazwy regionu , są dwie równorzędne hipotezy ; pierwsza mówi, ze nazwa pochodzi od (extremis rzeki Duero, która przepływa blisko granicy Extremadury i Kastylii i Leónu, druga , jest taka ,ze ziemie tej części dzisiejszej Hiszpanii stanowiły linie graniczna Reconkwisty. Gdy o swojej chęci pojechania do Extremadury poinformowałam znajomego,zdziwił się ,wzruszył ramionami i powiedział " przecież tam nic nie ma ".

No właśnie Hiszpania ,to nie tylko Madryt , Barcelona , morze i Andaluzja .. Przez lata Extremadura miała opinie najbiedniejszego,zacofanego, oddalonego od wszystkich i wszystkiego regionu, te złą fame podkręcail jeszcze film Luisa Buñuela " Los Hurdes" ,w ktorym pokazana zostala ekstremalna , przerazajaca bieda tej części Hiszpanii. Extremadura jest przepiękna , podobno najpiękniej jest wiosną (marzec, kwiecień ), choć teraz tez jest juz zielono , trochę jak w Irlandii . Latem jest juz za gorąco, no chyba ,ze ktoś lubi upały 40+.

Extremadura, poprzecinana rzeką Tag , jej dopływami i licznymi zbiornikami wodnymi , to raj dla ornitologow i milosnikow prakow , nawet tak niewprawiony obserwator jak ja, jest w stanie zobaczyć majestatycznego , groźnie wyglądającego sępa. Krajobraz Extremadury to rozciagajace się zielone o tej porze łąki, plantacje debow karlowatych ( encina,) żołędziami tych drzew karmione są świnie ,z ktorych robi się najlepszą szynkę w Hiszpanii ( jamón ibérico ). Te malowniczą ziemie ukochały sobie bociany , które są tu prawie wszędzie , od zabytkowych sredniowieczych wież, do prozaicznych, zwykłych słupów wysokiego napięcia .

 

EXTREMADURA ,to ziemia niezwyklych zabytków, miast wpisanych na listę Unesco, ziemia ,z której pochodzili konkwistadorzy(min Pizarro, Cortés, Orellana), region o najmniejszej przestępczości w Hiszpanii, i kolebka wspaniałego( podobno) jamón ibérico i najróżniejszych wędlin ,których niestety nie próbowałam .

 

Cáceres, przepiękne miasto , w 1986 roku wpisane na listę Unesco , bez wątpienia to jedno z najpiękniejszych miejsc w Hiszpanii . Miasto utworzone przez Rzymian , zamieszkale potem przez Arabów , ostatecznie podbite przez chrześcijańskich Hiszpanów .W obrębie murów miejskich zachowały się elementy trzech kultur; arabskiej, chrześcijańskiej i żydowskiej .Kamienne , masywne mury , przypominają momentami irlandzkie miasta, może dlatego ,ze jest zima ,czuje się tutaj zupelnie jak nie w Hiszpanii , może tylko na biało pomalowany kościół św Franciszka( biały ,wapienny kolor miał podobno chronić przez zarazami ), górujący nad miastem ociepla trochę ten wspaniały ,ale trochę chlodny klimat miasta .

Historyczna część Caceres uznana jest za trzeci najlepiej zachowany kompleks miejski w Europie po Pradze i Talinie . Średniowieczne kościoły , arabskie mury ,piękna arabska cysterna, dostarczająca kiedyś miastu wody , renesansowe pałace powstałe dzięki wzbogaceniu się ich właścicieli na podbojach Ameryki, w dole miasta fragmenty zydowskiej czesci ( judería). Można godzinami chodzic wewnątrz murów starego miasta ,słuchać niezwykłych legend i historii zwiazanych z tym miejscem . Mnie poruszyla tragiczna historia o dziecku i malpie , historia Juana de Montezuma ( corki ostatniego wladcy Aztekow ,która przyjęła religię katolicka i żeby odzyskać majątek ojca musiała 5 razy ożenić się z hiszpańskimi szlachcicami ), historia arabskiej księżniczki , zdradzonej przez swojego chrześcijańskiego kochanka , któremu nieumyślnie oddala klucze do bram miasta , co w ciągu jednego dnia pozwoliło wojskom chrześcijańskim zdobyć miasto . Jak głosi legenda za kare zamieniona została w kurę. Do dziś w rocznice zdobycia miasta przez chrześcijan (22 kwietnia) , mieszkańcy szukaja schowanej gdzies zlotej kury, na szczesliwego znalazcę czeka podobo nagroda. Podróż z Madrytu do CÁCERES trwa tylko 3 godziny,dlatego wszystkich ,którzy tu jeszcze nie byli , gorąco zachęcam do odwiedzenia tego niezwykłego miasta .

GALERIA

​​​​​​​ZOBACZ RÓWNIEŻ

AL SUR

Blog o języku i kulturze

krajów obszaru hiszpańskojęzycznego

E: portavoz.o@gmail.com 
  T: +48 609474409

E: portavoz.o@gmail.com    |    T: +48 609474409