06 sierpnia 2022
Kastylia i Leon

Kastylia i Leon cd .

Tym razem León , po chłodnym , powściągliwym Burgos , to miasto robi wrażenie ciepłego , bardzo przyjaznego człowiekowi , nawet dominującym tutaj kolorem ,( choć może to tylko jakąś aura ,którą tylko ja czuje) ,jest ciepły żółty , odcienie pomarańczowego. Początki miasta sięgają prawie 2000 tysięcy lat i związane są z rzymskim legionem , który stacjonował na tych terenach , od jego nazwy tez , a nie od nazwy zwierzęcia león ( lew) pochodzi nazwa miasta. (Legio Septima Gemina) . Choć nazwa León nie ma nic wspólnego z lwem , ich pomników jest tutaj bardzo dużo. 5 dni to zdecydowanie za mało , żeby poznać jakiekolwiek miasto w wystarczającym stopniu , czekam wiec może na kolejny raz . Warto wspomnieć ,ze León to stolica Królestwa Leonu (910-1230),miasto o ogromnym strategicznym znaczeniu w walce z muzułmanami , którzy zajmowali Półwysep Iberyjski, jedno z najważniejszych miejsc w tworzeniu tego co dziś nazywamy Hiszpania .
Dzisiejszy Leon to dla mnie przede wszystkim mieszanka wspanialej sztuki romańskiej ( Basilica de San Isidoro , w której zachwyca Panteón de los Reyes ( freski nazwane Kaplica Sykstyńska sztuki romańskiej ). Gotycka katedra , jest dla mnie bez wątpienia najpiękniejsza w Hiszpanii , piękno i ilość witraży (1800 m powierzchni) jest dla mnie mówiąc górnolotnie dziełem boskim . Oprowadzająca mnie przewodniczka powiedziała , ze to najbardziej francuska ze wszystkich hiszpańskich katedr, przypominającą tę z Reims.
León, podobnie jak Burgos na przestrzeni wieków rozwinęło się jako jeden z centralnych punktów drogi jakubowej, to określiło dzisiejszy kształt i wizerunek miasta . Miłośnicy renesansu ,a raczej jego hiszpańskiej odmiany plateresco zachwyca się wspaniałym budynkiem San Marcos, który powstał początkowo jako hospital ( budynek goszczący pielgrzymów , od tego powstała późniejsza nazwa( hospital- (szpital). Dziś budynek to jeden z pięciu najbardziej luksusowych Paradores( luksusowe hotele w budynkach o historycznym znaczeniu).

W Leonie wędruje się średniowiecznymi uliczkami , uśpionymi w czasie sjesty , pozostałościami żydowskich dzielnic , chętni mogę tez przespacerować się rzymskimi murami ( nie polecam w upale ). Jest tez dobra informacja dla miłośników Gaudiego, w Leonie znajduje jeden z 3 budynków zaprojektowanych przez architekta poza Barcelona . Casa Botines , to neogotycki budynek pomyślany jako siedziba firmy zajmującej się tekstyliami. Pewnie niewiele osób wie też, ze Leon jest kolebka parlamentaryzmu ;w 1188 Alfons IX zwołał jako pierwszy coś w stylu naszych dzisiejszych wyborów parlamentarnych .
To miasto to nie tylko zabytki i historia , to jedno z najlepszych miejsc w Hiszpanii ,żeby pójść na tapas i jedno z nielicznych już dziś w tym kraju, gdzie do każdego zamówionego alkoholu dostaje się darmową duża przekąskę( tapas). Warto tez dodać ,że León posiada największą liczbę barów w Hiszpanii w przeliczeniu na liczbę mieszkańców . Wszystkich ,którzy jeżdżą do Hiszpanii i wybierają tylko Madryt, Barcelonę ,Walencje , Malagę i wybrzeża, zachęcam do zanurzenia się w glob , tam gdzie byc może bije serce pradawnej lub nie tak dawnej Hiszpanii .

GALERIA

​​​​​​​ZOBACZ RÓWNIEŻ

AL SUR

Blog o języku i kulturze

krajów obszaru hiszpańskojęzycznego

E: portavoz.o@gmail.com 
  T: +48 609474409

E: portavoz.o@gmail.com    |    T: +48 609474409