14 lutego 2022
Gran Canaria - Valle de Agaete, Arucas
Gran Canaria, ostatni odcinek.

Północno -zachodnia cześć wyspy . Północna część tych wysp zawsze mnie zachwyca. Są tak soczyste , zielone , żyzne .
 

1. Valle de Agaete: zielone , ze swoim mikroklimatem , jak mówią Kanaryjczycy tu wszystko ma inny smak niż np 20 km lub nawet 10 dalej . Gospodarstwa ( fincas) z awokado , kawą, pomarańczami ,cytrynami , mango ,pachnące winnice . Kolumbijka , którą tu poznałam ,mówi , że czuje się w tym miejscu jak w Kolumbii ,ten sam zapach i świeżość . Potwierdzam , byłam kilka razy Kolumbii i rzeczywiście Valle de Agaete Kolumbie przypomina .

 

2. Niezwykle miasteczka północy lub zachodu , bo tu obowiązuje jakieś inna koncepcja dotycząca kierunków geograficznych . . Agaete biało- niebieskie . Jedyne miasteczko na GC , w ktorym ustawowo zabronione jest malowanie domów na inne kolory niż biały ( mogą być jedynie niebieskie dodatki ). Spokojne ,choć ocean i okalające go złowrogie góry takie się nie wydaja . Podobno z tej miejscowości pochodzi bardzo dużo współczesnych hiszpańskich artystów ( poetów,malarzy, muzykow), szczerze mowiać zupełnie mnie to nie dziwi . Wzrastanie w takich warunkach nie może pozostać bez wpływu na wyobraźnie .

 

3 . Arucas , miasteczko z najmłodsza neogotycka katedra w Hiszpanii. Zbudowana w całości prawie z bazaltu, szara ,wysmukla wyróżnia się na tle wulkanicznego pejzażu GC. Nie ma tu tak charakterystycznych drewnianych kanaryjskich balkonów , są jedynie żelazne ,modernistyczne . Miasteczko dzisiejszą modernistyczna zabudowę zawdzięcza francuskiej rodzinie ,która upodobała sobie to miejsce .
Arucas słynie z jednego z najlepszych na świecie rumów. Powstała w 1884 roku fabryka tego trunku , do dziś cieszy się niezwykłą sławą. Warto tez wspomnieć o pięknym ,małym miasteczku Figres, z niezwykłymi opadającymi w dół fontannami , poświęconymi każdej z wysp kanaryjskich .
Mówi się, ze Teneryfa i Gran Canaria to takie mikro kontynenty. Dla osób stąd, ktoś mieszkających 5 km dalej, mówi już innym akcentem , żyje w trochę już innym klimacie, ma inne zwyczaje. Dla mnie pozostaje to ciągle zagadkowe i niepojęte. mnie to cały czas pozostaje niepojęte ...
..

GALERIA

​​​​​​​ZOBACZ RÓWNIEŻ

AL SUR

Blog o języku i kulturze

krajów obszaru hiszpańskojęzycznego

E: portavoz.o@gmail.com 
  T: +48 609474409

E: portavoz.o@gmail.com    |    T: +48 609474409