14 czerwca 2022
"Potosí"

Potosí. Góra, ktora zjada ludzi. Niezwykła książka hiszpańskiego ( baskijskiego) pisarza Andera Izaguirre, ktora zdobyła nagrodę im. Ryszarda Kapuscinskiego w 2022 roku.

Nie znam Boliwii, byłam w tym kraju kilkanaście lat temu, przez 5 dni. Przy okazji pobytu w Chile zrobiłam wypad do solaru Uyuni, który znajduje się bardzo blisko opisywanego w książce Potosí. Pamiętam nieziemskie piękno andyjskiego krajobrazu i biedę jakiej nigdy wcześniej nie widziałam Taki był mój powierzchowny obraz tego kraju, taki kadr został w mojej pamięci.

Po 11 latach trafiłam na książkę , która pozwoliła mi powrócić znowu do Boliwii, zrozumieć, poczuć przerażenie i bezsilność. W XVI wieku Cerro Rico de Potosí słynelo z wydobycia metali, głównie srebra, w bardzo dużym stopniu finansowało hiszpańskie Imperium. Miasto rozrosło się , wielkością dorównywało największym miastom Europy. 500 lat później góra dalej jest eksploatowana, tym razem tylko przez wielkie międzynarodowe koncerny, które wykorzystują najbiedniejszych i zamiast pomagać w zmniejszaniu społecznych podziałów, coraz mocniej je pogłębiają. To książka o współczesnym niewolnictwie, wzruszająca historia ludzi, głównie dzieci, które pracują w trudnych warunkach, narażone na choroby , gwałty i śmierć, o kobietach , które maja niewielkie szanse w świecie zdominowanym przez mężczyzn , o mężczyznach, którzy umierają młodo na krzemice, z braku perspektyw popadają w alkoholizm lub schodzą na złą drogę .

Autor starał się przybliżyć historie Boliwii, jej folklor, zrozumieć mechanizmy , które doprowadziły do istniejącej sytuacji. Czytając ksiązką wyobrażałam sobie wnętrze góry Cerro Rico de Potosí jako mroczny, ciemny labirynt , rządzony przez złowrogie siły , które powoli wciągają swoje ofiary, coraz głębiej, w jakaś otchłań, z której nie ma już wyjścia . Autorowi i czytelnikowi trudno jest pożegnać się z Alicja, jej matka donią Rosą i Evelyn. Ander Izaguirre pisze pod koniec swojej książki, że czuje obawę , czy przysłuży się swoim bohaterom, czy przysłuży sie jako glos w sprawie mechanizmow niesprawiedliwosci i jej beneficjentow. Moze to naiwne ,ale wierzę ,że tak ....

ZOBACZ RÓWNIEŻ

AL SUR

Blog o języku i kulturze

krajów obszaru hiszpańskojęzycznego

E: portavoz.o@gmail.com 
  T: +48 609474409

E: portavoz.o@gmail.com    |    T: +48 609474409